SMCJE60A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE60A
SMCJE60A
Part Number
SMCJE60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Data sheet
SMCJE60A.pdf
Delivery Services
SMCJE60A
Comments
    SMCJE60A Specifications
    SeriesSMCJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A