SMCJE70AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE70AH
SMCJE70AH
Part Number
SMCJE70AH
Description
TVS DIODE 70VWM UNI
Data sheet
SMCJE70AH.pdf
Delivery Services
SMCJE70AH
Comments
    SMCJE70AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A