SMCJE90CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMCJE90CAH
SMCJE90CAH
Part Number
SMCJE90CAH
Description
TVS DIODE 90VWM BI
Data sheet
SMCJE90CAH.pdf
Delivery Services
SMCJE90CAH
Comments
    SMCJE90CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMCJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A