SMDJ120A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ120A
SMDJ120A
Part Number
SMDJ120A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Data sheet
SMDJ120A.pdf
Delivery Services
SMDJ120A
Comments
    SMDJ120A Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)133V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A