SMDJ140C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ140C
SMDJ140C
Part Number
SMDJ140C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 140VWM 250.6VC
Data sheet
SMDJ140C.pdf
Delivery Services
SMDJ140C
Comments
    SMDJ140C Specifications
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)155.68V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp250.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.97A