SMDJ140CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ140CA
SMDJ140CA
Part Number
SMDJ140CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 140VWM 226.8VC
Data sheet
SMDJ140CA.pdf
Delivery Services
SMDJ140CA
Comments
    SMDJ140CA Specifications
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)155V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp226.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.23A