SMDJ180C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ180C
SMDJ180C
Part Number
SMDJ180C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 180VWM 322.2VC
Data sheet
SMDJ180C.pdf
Delivery Services
SMDJ180C
Comments
    SMDJ180C Specifications
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)200.16V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp322.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.31A