SMDJ200A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ200A
SMDJ200A
Part Number
SMDJ200A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS 3KW 200V 5% UNI DO-214AB
Data sheet
SMDJ200A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMDJ200A
Comments
    SMDJ200A Specifications
    SeriesSMDJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)224V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp324V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A