SMDJ220A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ220A
SMDJ220A
Part Number
SMDJ220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Data sheet
SMDJ220A.pdf
Delivery Services
SMDJ220A
Comments
    SMDJ220A Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)242V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp356V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A