SMDJ220CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ220CA
SMDJ220CA
Part Number
SMDJ220CA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Data sheet
SMDJ220CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMDJ220CA
Comments
    SMDJ220CA Specifications
    SeriesSMDJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)242V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp356V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A