SMDJ250A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ250A
SMDJ250A
Part Number
SMDJ250A
Description
TVS 3KW 250V 5% UNI DO-214AB
Data sheet
SMDJ250A.pdf
Delivery Services
SMDJ250A
Comments
    SMDJ250A Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)279V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp405V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)250V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.9A