SMDJ26AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ26AH
SMDJ26AH
Part Number
SMDJ26AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Data sheet
SMDJ26AH.pdf
Delivery Services
SMDJ26AH
Comments
    SMDJ26AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)71.3A