SMDJ36CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ36CAH
SMDJ36CAH
Part Number
SMDJ36CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Data sheet
SMDJ36CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMDJ36CAH
Comments
    SMDJ36CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMDJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.6A