SMDJ6.5CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ6.5CA
SMDJ6.5CA
Part Number
SMDJ6.5CA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Data sheet
SMDJ6.5CA.pdf
Delivery Services
SMDJ6.5CA
Comments
    SMDJ6.5CA Specifications
    SeriesSMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)267.9A