SMDJ60CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ60CAH
SMDJ60CAH
Part Number
SMDJ60CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Data sheet
SMDJ60CAH.pdf
Delivery Services
SMDJ60CAH
Comments
    SMDJ60CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A