SMDJ8.5CA-T7
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ8.5CA-T7
SMDJ8.5CA-T7
Part Number
SMDJ8.5CA-T7
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Data sheet
SMDJ8.5CA-T7.pdf
Delivery Services
SMDJ8.5CA-T7
Comments
    SMDJ8.5CA-T7 Specifications
    SeriesSMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)208.3A