SMDJ80CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ80CA
SMDJ80CA
Part Number
SMDJ80CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 80VWM 129.6VC
Data sheet
SMDJ80CA.pdf
Delivery Services
SMDJ80CA
Comments
    SMDJ80CA Specifications
    SeriesSMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB (SMC)
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)88.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp129.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)80V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.15A