SMDJ85CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ85CA
SMDJ85CA
Part Number
SMDJ85CA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Data sheet
SMDJ85CA.pdf
Delivery Services
SMDJ85CA
Comments
    SMDJ85CA Specifications
    SeriesSMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.9A