SMDJ90CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJ90CA
SMDJ90CA
Part Number
SMDJ90CA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Data sheet
SMDJ90CA.pdf
Delivery Services
SMDJ90CA
Comments
    SMDJ90CA Specifications
    SeriesSMDJ
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.5A