SMDJE11A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE11A
SMDJE11A
Part Number
SMDJE11A
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Data sheet
SMDJE11A.pdf
Delivery Services
SMDJE11A
Comments
    SMDJE11A Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)164.8A