SMDJE130A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE130A
SMDJE130A
Part Number
SMDJE130A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Data sheet
SMDJE130A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMDJE130A
Comments
    SMDJE130A Specifications
    SeriesSMDJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)144V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.4A