SMDJE16CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE16CA
SMDJE16CA
Part Number
SMDJE16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Data sheet
SMDJE16CA.pdf
Delivery Services
SMDJE16CA
Comments
    SMDJE16CA Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)115.4A