SMDJE170CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE170CA
SMDJE170CA
Part Number
SMDJE170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Data sheet
SMDJE170CA.pdf
Delivery Services
SMDJE170CA
Comments
    SMDJE170CA Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A