SMDJE180CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE180CA
SMDJE180CA
Part Number
SMDJE180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMC
Data sheet
SMDJE180CA.pdf
Delivery Services
SMDJE180CA
Comments
    SMDJE180CA Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)201V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A