SMDJE18A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE18A
SMDJE18A
Part Number
SMDJE18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Data sheet
SMDJE18A.pdf
Delivery Services
SMDJE18A
Comments
    SMDJE18A Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)102.7A