SMDJE220A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE220A
SMDJE220A
Part Number
SMDJE220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC SMC
Data sheet
SMDJE220A.pdf
Delivery Services
SMDJE220A
Comments
    SMDJE220A Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)244V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp356V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A