SMDJE45AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE45AH
SMDJE45AH
Part Number
SMDJE45AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC UNI
Data sheet
SMDJE45AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMDJE45AH
Comments
    SMDJE45AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMDJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.3A