SMDJE51CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE51CA
SMDJE51CA
Part Number
SMDJE51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Data sheet
SMDJE51CA.pdf
Delivery Services
SMDJE51CA
Comments
    SMDJE51CA Specifications
    SeriesSMDJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A