SMDJE85A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMDJE85A
SMDJE85A
Part Number
SMDJE85A
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC
Data sheet
SMDJE85A.pdf
Delivery Services
SMDJE85A
Comments
    SMDJE85A Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.9A