SMFE100A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE100A
SMFE100A
Part Number
SMFE100A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SOD123FL
Data sheet
SMFE100A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMFE100A
Comments
    SMFE100A Specifications
    SeriesSMFE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A