SMFE160AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE160AH
SMFE160AH
Part Number
SMFE160AH
Description
TVS DIODE 160VWM UNI
Data sheet
SMFE160AH.pdf
Delivery Services
SMFE160AH
Comments
    SMFE160AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMFExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)800mA