SMFE160CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE160CA
SMFE160CA
Part Number
SMFE160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD123FL
Data sheet
SMFE160CA.pdf
Delivery Services
SMFE160CA
Comments
    SMFE160CA Specifications
    SeriesSMFE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)800mA