SMFE170CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE170CA
SMFE170CA
Part Number
SMFE170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SOD123FL
Data sheet
SMFE170CA.pdf
Delivery Services
SMFE170CA
Comments
    SMFE170CA Specifications
    SeriesSMFE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)700mA