SMFE51ALH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE51ALH
SMFE51ALH
Part Number
SMFE51ALH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 51VWM UNI
Data sheet
SMFE51ALH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMFE51ALH
Comments
    SMFE51ALH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMFExxLH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A