SMFE90AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMFE90AH
SMFE90AH
Part Number
SMFE90AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 90VWM UNI
Data sheet
SMFE90AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMFE90AH
Comments
    SMFE90AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMFExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)100V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.4A