SPHV15-01ETG
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SPHV15-01ETG
SPHV15-01ETG
Part Number
SPHV15-01ETG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 15VWM 28VC SOD882
Data sheet
SPHV15-01ETG.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SPHV15-01ETG
Comments
    SPHV15-01ETG Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SPHV, SPA®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-882
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency46pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-882
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)