SPLV2.8HTG
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SPLV2.8HTG
SPLV2.8HTG
Part Number
SPLV2.8HTG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 2.8VWM 15VC SOT23-3
Data sheet
SPLV2.8HTG.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SPLV2.8HTG
Comments
    SPLV2.8HTG Specifications
    SeriesSPLV2.8, SPA®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency2pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOT-23-3
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)2.8V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A (8/20µs)