STN161150U332
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STN161150U332
STN161150U332
Part Number
STN161150U332
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 15VWM 30VC DFN1610-2L
Data sheet
STN161150U332.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STN161150U332
Comments
    STN161150U332 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0603 (1610 Metric)
    Power - Peak Pulse2000W (2kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency330pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDFN1610-2L
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)16V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)55A (8/20µs)