STS232120B301
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS232120B301
STS232120B301
Part Number
STS232120B301
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SOT23
Data sheet
STS232120B301.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STS232120B301
Comments
    STS232120B301 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse350W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels2
    Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOT-23
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)