STS232240U301
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS232240U301
STS232240U301
Part Number
STS232240U301
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23
Data sheet
STS232240U301.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STS232240U301
Comments
    STS232240U301 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse350W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOT-23
    Unidirectional Channels2
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp55V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)