STS232360U261
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS232360U261
STS232360U261
Part Number
STS232360U261
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 36VWM 75VC SOT23
Data sheet
STS232360U261.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STS232360U261
Comments
    STS232360U261 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse350W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency26pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOT-23
    Unidirectional Channels2
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp75V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4A (8/20µs)