STS321120B301
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS321120B301
STS321120B301
Part Number
STS321120B301
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 12VWM 33VC SOD323
Data sheet
STS321120B301.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STS321120B301
Comments
    STS321120B301 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-323
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)