STS321240B100
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS321240B100
STS321240B100
Part Number
STS321240B100
Description
TVS DIODE 24VWM 54VC SOD323
Data sheet
STS321240B100.pdf
Delivery Services
STS321240B100
Comments
    STS321240B100 Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsUSB
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Power - Peak Pulse350W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency1pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-323
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp54V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9A (8/20µs)