STS521240U161
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STS521240U161
STS521240U161
Part Number
STS521240U161
Description
TVS DIODE 24VWM 48VC SOD523
Data sheet
STS521240U161.pdf
Delivery Services
STS521240U161
Comments
    STS521240U161 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-79, SOD-523
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency16pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-523
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4A (8/20µs)