STSP84028UL65
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
STSP84028UL65
STSP84028UL65
Part Number
STSP84028UL65
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 2.8VWM 20VC 8-SOP
Data sheet
STSP84028UL65.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
STSP84028UL65
Comments
    STSP84028UL65 Specifications
    SeriesBUSSMANN
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsEthernet
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency0.65pF @ 1MHz
    Supplier Device Package8-SOP
    Unidirectional Channels4
    Voltage - Breakdown (Min)3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)2.8V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)20A (8/20µs)