SZ1SMA13CAT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SZ1SMA13CAT3G
SZ1SMA13CAT3G
Part Number
SZ1SMA13CAT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Data sheet
SZ1SMA13CAT3G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SZ1SMA13CAT3G
Comments
    SZ1SMA13CAT3G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SZ1SMA
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency455pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)14.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A