SZ1SMA18AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SZ1SMA18AT3G
SZ1SMA18AT3G
Part Number
SZ1SMA18AT3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Data sheet
SZ1SMA18AT3G.pdf
Delivery Services
SZ1SMA18AT3G
Comments
    SZ1SMA18AT3G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SZ1SMA
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency645pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.7A