SZ1SMB17AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SZ1SMB17AT3G
SZ1SMB17AT3G
Part Number
SZ1SMB17AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Data sheet
SZ1SMB17AT3G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SZ1SMB17AT3G
Comments
    SZ1SMB17AT3G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency915pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)18.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A