SZ1SMB7.5AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SZ1SMB7.5AT3G
SZ1SMB7.5AT3G
Part Number
SZ1SMB7.5AT3G
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Data sheet
SZ1SMB7.5AT3G.pdf
Delivery Services
SZ1SMB7.5AT3G
Comments
    SZ1SMB7.5AT3G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency1890pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A