SZSMF14AT1G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SZSMF14AT1G
SZSMF14AT1G
Part Number
SZSMF14AT1G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123FL
Data sheet
SZSMF14AT1G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SZSMF14AT1G
Comments
    SZSMF14AT1G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123F
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123FL
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)15.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A (8/20µs)